הספורט המוטורי רחב, ישנם בענף, את האופנועים והמכוניות אשר אנחנו מכירים את השמות כמו מוטוקרוס ומרוצי מכוניות ויש גם את הראלי.

הראלי הוא נישה בספורט המוטורי הוא משלב את נהגי המכוניות, המשאיות והטרקטרונים אך לא רק, גם רוכבי האופנועים נמצאים בו. על מנת להשתתף במרוצי הראלי יש על הנהגים והרוכבים להתאים את הכלים שלהם למטרת המרוץ, להוציא להם רישיון אפור המאפשר להם לעלות למסלולי המרוצים אך הם אינם חוקיים לנסיעה על כבישים.

הכלים הייעודיים למרוצי הראלי הם חזקים במיוחד, בנויים בצורה כזאת שהם מסוגלים לשרוד קילומטרים רבים ותנאי שטח מאתרים ושיכולים לפעול בצורה מקסימאלית גם בתנאי מזג אוויר שונים. בארץ אנחנו מסתפקים באבק ובוץ אך בתחרויות הראלי בעולם יש מסלולים על השלג ועל קרח.

תחרויות הראלי מתקיימות באזורי שטח, בדרכי עפר או אספלט ובדרכים פרטיות. מסלולי הראלי שונה ממסלולי מרוצים אחרים, רוב המסלולים הם מסלולים מעגליים, בראלי אנחנו נראה מסלולים שהם בנויים מנקודה אחת ושנייה. מרוצי ראלי מורכבים משלבים רבים בהם הנהגים והרוכבים צריכים להוכיח את מיומנותם בפרק זמן הקצר ביותר. הזינוק במרוצי הראלי אינו אחיד, ישנם מקצים בהם הנהגים והרוכבים יוצאים אחד אחרי השני ונמדדים לפי זמן.

חשוב לציין שלא פחות חשובים מנהגי הראלי שצריכים להיות מיומנים ומקצועיים להפליא, הם הנווטים. לנהגים אין זמן ללמוד את המסלול, עליו להסתמך על כל מה שהנווט אומר לו בין אם זה פניות חדות ומה המהירות להיכנס לסיבוב ומתריע על סיכונים ואזהרות. ללא נווט אין לנהג אפשרות לנהוג במהירויות המקסימליות שיביאו לניצחון.

הספורט המוטורי בהחלט מקבל תנופה בישראל בשנים האחרונות, אך הפעילות שרבים עושים על מנת למנף אותו ולקיים אותו בתנאים בינלאומיים היא בהחלט אמנות ועבודת קודש של ממש לענף. דרישות חוק הספורט המוטורי עולות הרבה מאוד, הרישיונות והביטוחים עולים גם כן לא מעט מה שמקשה לשמור את החובבים לו פועלים רק במסגרת המקומות המאושרים עם הרישיונות שהם צריכים.

לפני רק שנה התקיים מרוץ הראלי הבינלאומי הראשון בישראל, תחרות ראלי אירופאית שהגיעה לארץ כחלק מאליפות הבלקן. הרכבים, המשאיות, הטרקטורונים והאופנועים  של המתחרים הגיעו באניות לנמל חיפה ומשם העבירו אותם למסלול, התהליך היה ארוך ומורכב שלווה בהרבה מאוד בלת"מים. המרוץ התקיים בדרכי עפר בדרך לאילת ובמסלול המרוצים מוטור-סיטי שבשדה תימן והשתתפו בו ישראלים ואירופאים.